Wyjaśnienie ws.składek na ubezpieczenia społeczne

W odpowiedzi na liczne zapytania dotyczące uczestników i uczestniczek Porgramu kształcenia praktycznego na Pielęgniarstwie i Położnictwie zamieszczamy link do strony MNiSW:

www.nauka.gov.pl

Z informacji zawartych w powyższej korespondencji MNiSW wynika, że osoby które odbywają staż na mocy ustawy obowiązkowo podlegają ubezpieczeniom społecznym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Osoby te dzięki temu są ubezpieczone i mają prawo do korzystania z opieki zdrowotnej - podstawą będzie dokument ZUS RMUA Raport miesięczny dla osoby ubezpieczonej, który będzie można uzyskać w dziale Rozliczeń Wynagrodzeń UM, w sytuacji gdy osoby będą chciały skorzystać z opieki zdrowotnej.

Osoby ubezpieczone przy rodzicach bądź przy mężu powinny udać się do właściwego oddziału ZUS i dokonać wyrejestrowania z tamtego ubezpieczenia a po wygaśnięciu kontraktu powinny dokonać ponownej rejestracji w oddziale ZUS. Od 1 stycznia 2010r na mocy art. 21 ust.1 pkt 137 z dnia 26 lipca 1991 r. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wszystkie świadczenia wypłacane uczestnikom projektów POKL są wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych.
Wynagrodzenia stażowe, które studenci otrzymają korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego. W związku z faktem, iż dochód z tytułu wynagrodzeń stażowych jest dochodem zwolnionym z opodatkowania Uniwersytet Medyczny jako płatnik nie jest obowiązany do naliczenia, poboru i odprowadzenia do Urzędu Skarbowego zaliczki na podatek dochodowy oraz sporządzania imiennych informacji. Powyższych świadczeń nie wykazuje się również w informacji podatkowej PIT.




Ogłoszenie promujące Program kształcenia praktycznego na Pielęgniarstwie i Połoznictwie - listopad 2011




Informacja dla studentów III roku pielęgniarstwa i położnictwa ws. składek ZUS

W związku z pojawiającymi się pytaniami dot. wyboru Otwartego Funduszu Emerytalnego informujemy, iż zgodnie z przepisami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Art. 39 ust. 1 w związku z art.111ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998r.), każda osoba ubezpieczona urodzona po 31 grudnia 1968 roku ma obowiązek zawarcia umowy z wybranym otwartym Funduszem Emerytalnym w terminie 7 dni od daty powstawia obowiązku ubezpieczeń społecznych.

Studenci III roku pielęgniarstwa i położnictwa odbywający zajęcia kształcenie praktycznego, którzy podpisali kontrakty uczestnictwa w projekcie „Uniwersytet Nowoczesny- Współpraca”, z tytułu którego otrzymają wynagrodzenie stażowe, objęte obowiązkiem odprowadzenia składki do ZUS, mogą i mają obowiązek zapisać się do otwartego funduszu emerytalnego OFE.

Jednakże, jeżeli nie dopełnią Państwo obowiązku zawarcia umowy z OFE do dnia 10 lipca 2011 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych w drodze losowania wyznacza otwarty fundusz emerytalny spośród otwartych funduszy emerytalnych, które uzyskały stopy zwrotu wyższe niż średnie ważone stopy zwrotu w dwóch ostatnich okresach rozliczeniowych podawane do publicznej wiadomości zgodnie z przepisami ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych.



Uwaga!


Wyjaśnienia dotyczące podatku dochodowego od wynagrodzenia stażowego.




Mundurki "Uniwersytet Nowoczesny- Współpraca"w lubelskich placówkach służby zdrowia.

Kolejny rocznik studentów kierunku pięgniarstwo i położnictwo bierze udział w projekcie!
Każdy student i studentka otrzymali komplet odzieży ochronnej i obuwie do wykorzystania w cyklu kształcenia praktycznego w zakładach opieki zdrowotnej.
Dzięki znakom graficznym programu Kapitał Ludzki umieszczonych na mundurach nasi studenci są rozpoznawalni i wyróżniają się spośród personelu medycznego w lubelskich placówkach służby zdrowia.
Taki komplet 4 mundurów - uszyty na miarę i przez tę samą firmę wg wybranych wzorów- jest dla studentów i studentek nie tylko praktyczną pomocą w kształceniu , ale również zapewnia doznania estetyczne!
Mamy nadzieję, że nasi studenci będą wykorzystywać otrzymaną odzież ochronną także w przyszłej pracy zawodowej.

dr Katarzyna Kocka, dr Grażyna Stadnicka



  • Studenci III roku kierunku pielęgniarstwo/położnictwo zakończyli kształcenie praktyczne realizowane w zakładach opieki zdrowotnej na terenie miasta Lublina.
  • Rozstrzygnięto konkurs Najlepszy Stażysta - Najlepszy Pracodawca – ogłoszony w ramach projektu Uniwersytet Nowoczesny–Współpraca

Wyniki konkursu

„Najlepszy Stażysta - Najlepszy Pracodawca”

Najlepszy Stażysta w roku akademickim 2009/2010

Kierunk pielęgniarstwo:Kierunk położnictwo:
1. Czajka Katarzyna1. Skubik Ewa
2. Długosz Magdalena2. Paluch Agnieszka, Jóźwiak Malwina
3. Dziedzic Urszula3. Besztak Ewelina

Najlepszy Pracodawca w roku akademickim 2009/2010, wytypowany przez studentów

  • pielęgniarstwa

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej z siedzibą w Lublinie ul. Jaczewskiego 7, gdzie zatrudniony jest najlepszy opiekun staży mgr Małgorzata Matczuk –IV Oddział Radioterapii

  • położnictwa

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 Lublinie ul. Jaczewskiego 8, gdzie zatrudniony jest najlepszy opiekun staży mgr Elżbieta Łyczak - Klinika Ginekologii Operacyjnej


  • Studenci III roku kierunku pielęgniarstwo/położnictwo realizują praktyki zawodowe w zakładach opieki zdrowotnej na terenie miasta Lublina.
  • Opiekę nad studentami w placówkach stażowych sprawują wybrani w ramach projektu Uniwersytet Nowoczesny–Współpraca opiekunowie praktyk
  • Studenci otrzymali cztery komplety odzieży ochronnej zakupionej w ramach projektu Uniwersytet Nowoczesny–Współpraca
  • Ogłoszono konkurs Najlepszy Stażysta - Najlepszy Pracodawca - w tym celu opracowano ankietę oceniającą pracę studentów i opiekunów praktyk.

UWAGA ! Konkurs trwa do 15 VI 2010.

Przewidziane nagrody:

Dla najlepszego pracodawcy:

Umieszczenie nazwy i adresu placówki pod hasłem „Najlepszy pracodawca” na stronie internetowej projektu „Uniwersytet Nowoczesny - Współpraca” jako laureata konkursu.
Bezpłatny udział przedstawiciela laureata konkursu „Najlepszy pracodawca” w audycji radiowej.

Dla najlepszego stażysty:

Umieszczenie pod hasłem „najlepszy stażysta” na stronie internetowej projektu „Uniwersytet Nowoczesny - Współpraca” nazwisk i zdjęć trzech najlepszych stażystów kierunku pielęgniarstwo i położnictwo.
Bezpłatny udział laureatów w audycji radiowej „Najlepszy stażysta - Najlepszy Pracodawca”.
List referencyjny podpisany przez Dziekana Wydziału Pielęgniarstwa i Nauk o Zdrowiu.




Pielęgniarstwo jest jednym z najważniejszych ogniw systemu ochrony zdrowia podlegającym obecnie wielu zmianom. Zmiany te determinowane są szybkim rozwojem nauk medycznych, humanistycznych i społecznych jak również przekształceniami społeczno-gospodarczymi i demograficznymi kraju. Pielęgniarka/położna, w zmieniających się warunkach, powinna być przygotowana w jak największym zakresie do realizacji funkcji zawodowych w opiece nad pacjentem w różnych okresach życia, w zdrowiu i chorobie.

Przygotowanie zawodowe pielęgniarek i położnych powinno być realizowane zgodnie z Europejskimi Standardami, umożliwia to zatrudnienie absolwentów w różnych zakładach opieki zdrowotnej w Polsce i krajach Unii Europejskiej bezpośrednio po ukończeniu studiów bez obowiązkowego stażu. Dlatego też, Uczelnia jest zobowiązana do kształtowania umiejętności praktycznych potrzebnych na różnych stanowiskach pracy pielęgniarki/położnej

Dostosowanie umiejętności zawodowych do potrzeb rynku usług zdrowotnych wymaga modyfikacji programów i metod nauczania oraz włączenia w proces dydaktyczny potencjalnych pracodawców.

Dyrektywy sektorowe dotyczące zawodu pielęgniarki i położnej określają, iż w ramach kształcenia podstawowego przygotowujemy pielęgniarki/ położne odpowiedzialne za opiekę ogólną. W związku z tym kształcenie praktyczne wymaga bazy o niższym stopniu referencyjności. Szpitale kliniczne są jednostkami wysoko specjalistycznymi, w których brakuje oddziałów podstawowych (interny, chirurgii ogólnej, opieki paliatywnej, długoterminowej, środowiskowo-rodzinnej, onkologii ogólnej). W związku z tym uczelnia korzysta z bazy klinicznej pozostałych placówek służby zdrowia na znajdujących się terenie miasta Lublina, aby zrealizować wymagane standardy kształcenia praktycznego.

W realizację Projektu „Uniwersytet Nowoczesny - Współpraca” zaangażowane będą jednostki organizacyjne Uniwersytetu Medycznego oraz placówki pozauczelniane realizujące kształcenie praktyczne na III roku studiów I stopnia, kierunku pielęgniarstwo/położnictwo.



Co nowego w ramach PROGRAMU KSZTAŁCENIA
PRAKTYCZNEGO NA PIELĘGNIARSTWIE I POŁOŻNICTWIE?

  • Aby nowa jakość kształcenia praktycznego stała się faktem- konieczna jest w ramach projektu analiza rynku podmiotów zajmujących się opieką ogólną…

W tym celu nawiązaliśmy kontakt z Katedrami i Zakładami realizującymi kształcenie praktyczne na III roku kierunku pielęgniarstwo /położnictwo, zebraliśmy informacje na temat placówek współuczestniczących w realizacji kształcenia praktycznego.
Następnie przekazaliśmy dane dotyczące wdrożenia i realizacji projektu koordynatorom kształcenia praktycznego, opiekunom merytorycznym przedmiotu oraz pielęgniarkom naczelnym poszczególnych placówek ochrony zdrowia. W tym celu zorganizowaliśmy spotkania z osobami reprezentującymi placówki, w których będą odbywać się staże i omówiliśmy regulamin i zasady realizacji projektu.

  • Aby informacje o projekcie były ogólnodostępne zorganizowaliśmy akcję promocyjno- informacyjną, zapraszającą podmioty (szpitale, ZOZy, przychodnie) do współpracy w ramach programu.

Informacje o projekcie udostępniliśmy w formie plakatów, audycji radiowych, na stronie internetowej projektu a także poprzez udział nas- kierowników merytorycznych w posiedzeniach Rady Wydziału Pielęgniarstwa i Nauk o Zdrowiu.

  • Aby projekt mógł wejść w życie opracowaliśmy program staży oraz umowy o kształcenie praktyczne pomiędzy Uniwersytetem placówkami ochrony zdrowia i studentami.

W tym celu został opracowany regulamin kształcenia praktycznego i kontrakty uczestnictwa dla studentów III roku studiów I stopnia kierunku pielęgniarstwo/ położnictwo Wydziału Pielęgniarstwa i Nauk o Zdrowiu. Następnie ustaliliśmy harmonogram zajęć praktycznych i praktyk zawodowych dla studentów oraz zorganizowaliśmy spotkanie ze studentami, aby przedstawić im zasady oraz warunki udziału w projekcie; zaprezentowaliśmy także korzyści wynikające z uczestnictwa w projekcie.

Ostatecznie ustaliliśmy listę studentów zakwalifikowanych do uczestnictwa w projekcie na kierunku pielęgniarstwo/położnictwo oraz wprowadziliśmy dane osobowe studentów do programu PEFS.

  • Aby kształcenie praktyczne przyniosło korzyści studentom, opiekunom i placówkom dokonaliśmy wyboru podmiotów i podpisaliśmy umowy. W najbliższym czasie przekażemy studentom środki ochrony osobistej oraz gratyfikację dla placówek prowadzących proces kształcenia praktycznego.

W tym celu ostatecznie ustaliliśmy listę placówek kształcenia praktycznego na organizację staży w ramach projektu „Uniwersytet Nowoczesny- Współpraca” oraz ogłosiliśmy przetarg dla firm szyjących odzież ochronną dla personelu medycznego.




Kierownik ds. programów kształcenia praktycznego,
kierunek pielęgniarstwo – dr n. med. Katarzyna Kocka

Katedra Środowiskowej Opieki Zdrowotnej
ul. Chodźki 6 Lublin

Kierownik ds. programów kształcenia praktycznego,
kierunek położnictwo – dr n. med. Grażyna Stadnicka

Samodzielna Pracownia Umiejętności Położniczych
Al. Racławickie 1 Lublin




Program Kapitał Ludzki Uniwersytet Medyczny w Lublinie Europejski Fundusz Społeczny czachur © 2009 Web Design by Free Templates