Kierunek Techniki Dentystyczne został utworzony w Uniwersytecie Medycznym w Lublinie w roku 2009 r. Dla całego Zespołu Zakładu Protetyki Stomatologicznej stało się to trudnym, ale ważnym doświadczeniem, ponieważ dotąd nie uczestniczyliśmy w takim projekcie. Tok szkolenia studentów III roku dobiega już końca. Piszą oni prace licencjack1 na wybrane przez siebie zagadnienia i przygotowują się do jej obrony.

Przez cały trzyletni okres kształcenia studenci zdobyli wiedzę, umiejętności i kompetencje w zakresie przedmiotów zawodowych, odbyli kursy i szkolenia prowadzone przez pracowników Zakładu Protetyki Stomatologicznej oraz odpowiednio wyszkolonych techników dentystycznych. Dzięki dofinansowaniu z Funduszy Unii Europejskiej znacznie poprawiły się warunki nauczania studentów, pojawiły się możliwości zakupu sprzętu laboratoryjnego, potrzebnego do wyposażenia pracowni technicznej oraz materiałów zużywalnych, potrzebnych w codziennej praktyce dentystycznej. Zakupiono m.in. mikrosilniki protetyczne, piec do wypalania ceramiki, odlewarkę, obcinarkę do modeli. Wszystkie te urządzenia zostały wykorzystane w trakcie realizacji zajęć dydaktycznych i pozostaną jako wyposażenie pracowni protetycznej dla dalszych roczników studiów. Umożliwiło to podniesienie jakości kształcenia i wzrost zadowolenia studentów z utworzonego kierunku, a także satysfakcję nauczycieli akademickich z prowadzenia zajęć w odpowiednich warunkach.


Kierunek łączący w sobie wiedzę z zakresu techniki dentystycznej i podstaw nauk społecznych

Studia na kierunku TD trwają 3 lata. Program obejmuje nauczanie z zakresu teoretycznych dyscyplin nauk medycznych oraz treści podstawowych: anatomii, histologii, fizjologii narzadu żucia, epidemiologii, zdrowia publicznego, ochrony środowiska, kwalifikowanej I pomocy, ekonomii i finansów, organizacji i zarządzania w ochronie zdrowia, organizacji i zarządzania pracownią techniki dentystycznej, a także nauczania przedmiotów kierunkowych: techniki protetycznej i ortodontycznej, propedeutyki protetyki i ortodoncji, materiałoznawstwa, technologii odlewniczych, konstrukcji protez stałych i ruchomych, modelarstwa i rysunku, technologii polimerów, technologii ceramicznej, biomechaniki w technice dentystycznej.
Do zaliczenia poszczególnych lat studiów niezbedne jest odbycie praktyk w laboratorium protetycznym.

Absolwenci otrzymuja dyplom i tytul zawodowy licencjata. Moga podjac prace w Zakladach Opieki Zdrowotnej, lub prowadzic wlasna pracownie techniczno-dentystyczna.
Nauczanie przebiega zgodnie z programem i przepisami Ministra Zdrowia i Opieki Spolecznej, Ministra Edukacji Narodowej i Sportu. Program nauczania dostosowany jest do standardów Unii europejskiej. Wprowadzane sa na biezaco nowsze swiatowe technologie, aparatura i materialy. Dobrze przygotowana kadra wykladowców oraz przygotowanie pracowni i laboratorium dentystycznego umozliwiaja prowadzenie zajec na profesjonalnym i wysokim poziomie.

Studia na kierunku TD powinny przygotowac absolwenta do sumiennego wykonywania zawodu wg. najnowszych standardów nauczania i nowoczesnych technologii. Zajecia praktyczne i teoretyczne prowadzone sa w przygotowanych pracowniach nauki przedklinicznej, z wykorzystaniem odpowiedniego, specjalistycznego sprzetu.
Zajecia prowadzone sa w Zakladzie Protetyki Stomatologicznej UM w Lublinie. Jest to jednostka uczelniana, w której prowadzone sa zajecia dla studentów I,II,III,IV i V roku stomatologii w zakresie protetyki stomatologicznej i zaburzen czynnosciowych narzadu zucia.

Wspólnie z prowadzacym leczenie specjalista praktykiem uczymy zespolowego przeprowadzenia koniecznych analiz przydatnosci i uzytecznosci uzupelnien protetycznych ruchomych lub stalych, aby spelnialy one role poprawiajaca wyglad i funkcje w tej czesci twarzoczaszki. Uczymy takze konstruowania, planowania i wykonywania aparatów ortodontycznych dla osób z wadami wrodzonymi i czynnosciowymi narzadu zucia.




dr n. med. Anna Szabelska




Program Kapital Ludzki Uniwersytet Medyczny w Lublinie Europejski Fundusz Spoleczny czachur © 2009 Web Design by Free Templates